BLOG

KONVEYÖR SİSTEMLERİNİN ÇALIŞMA TARZLARI

KONVEYÖR SİSTEMLERİNİN ÇALIŞMA TARZLARI

KONVEYÖR SİSTEMLERİNİN ÇALIŞMA TARZLARI

Hafif ağırlıkta malzemeleri taşımak kolay olabilir, ancak yüz kilolarca, tonlarca ağırlıkta yük ve eşyaları taşımak için özel mekanizmalara ihtiyaç vardır. Bunun için konveyörler kullanılmaktadır. Fabrikalarda, maden ocaklarında, havayollarında ve taşıma-aktarma yapılan her alanda kolay taşıma amacıyla kullanılan konveyörler, çeşitli tarzlarda üretilmektedir. Ağır çalışma şartlarının hafiflemesi, iş hayatında yüksek performans için konveyör sistemleri kullanılır. Ayrıca kar marjı ve iş akışının da göz önünde bulundurulmasında fayda vardır. Her sektörün rahatlıkla kullanacağı konveyörler, etkili çalışmanın büyük bir kısmında fayda sağlamaktadır. Malzemenin ağırlığına ve türüne göre kullanılan konveyörler farklılık göstermektedir.

Bunlardan biri olarak askı konveyörlerdir Bunların da kendi aralarında çeşitleri bulunmaktadır. Kapalı parça, tek raylı, güç ve tepegöz bu türün çeşitleridir. Havadan kullanılan bir çeşit olan askı konveyör, çok dayanıklı hareket halinde çok işlevli olarak çalışmaktadır. Giysi işlemeden, püskürtme boyamaya kadar kullanılmaktadır. Yerden tasarruf sağlama özelliği vardır. Ayırma konveyörü ise dağıtımlardaki performansı arttırmak için seçenektir. Sıklıkla dağıtım ve gönderim yapılan alanlar için idealdir. Paketleme ve nakliyeden, sınıflandırma işlemlerine kadar pek çok alanda yer almaktadır.

Balyalama ve parçalama işlemleri için kullanılan konveyörler, üretiminde mafsallı çelik veya kemer bulundurmaktadır. Bantlı konveyörler çok çeşitli bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Yatak, batlı rulolu, drenaj yatak, sürgü yatak bantlı, ağır hizmet yatak bantlı, bantlı konveyörler hangi alanlar için uygunsa, o alanlarda sıklıkla görülmektedir. Ürün iletimi için uygundur. Devamlı keçeden, iki kasnaktan oluşmaktadır. Ekonomik olması ve elektrikli olması ayırıcı özelliğidir. Yüksek hızda, uzun mesafede, eğimli alanlarda taşıma yapmak için tercih edilmektedir. Bariyerli çöz konveyörü, arıza istasyonlarında, döküntü toplamak için gereklidir. Endüstriyel kullanımda yine yoğun bir şekilde, çalışma hayatının içinde olan bir diğer konveyör çeşidi de dikey spiraldir. Depolarda, zemin kaplamak ve malzemeyi tamponlamak amacıyla iyi bir çözüm üreticidir. İçecek konveyörleri de taşıması güç olan boyutlarda ve ağır olan, genellikle geniş cam ürünler için taşıma işlemi gerçekleştirir.

Dikey sprial ve ayırma konveyörü bu sistemin elemanlarındandır. Yerçekimi, motorlu vinçli, düşük profil, sıfır basınç biriktirme, canlı rulo konveyörler de diğer çeşitleri arasındadır.